انواع مختلفی از گردشگری وجود دارد که صنعت گردشگری را تشکیل می دهند- اگر تورلیدر هستید یا علاقه مند به گردشگری فعالیت  هستید، آشنایی با انواع  گردشگری در جهان برای شما جذاب و آموزنده خواهد بود . 
دسته بندی های انواع گردشگری
۱- انواع گردشگری بر اساس انگیزه

گردشگری قومی
گردشگری فرهنگی
گردشگری تاریخی
گردشگری طبیعت گرا
گردشگری تفریحی
گردشگری کاری

۲- انواع گردشگری بر اساس موقعیت مکانی
یکی از این دسته بندی ها شامل گردشگری درون مرزی، گردشگری برون مرزی و گردشگری محلی است.

۳-انواع گردشگری بر اساس هدف

توریسم تفریحی و استفاده از تعطیلات
توریسم درمانی
توریسم فرهنگی و آموزشی
توریسم اجتماعی
توریسم ورزشی
توریسم مذهبی و زیارتی
توریسم بازرگانی
توریسم سیاسی

۴- انواع گردشگری از نظر مکانی و موضوعی
۴-۱- گردشگری از نظر مکان مقصد

گردشگری شهری
گردشگری روستایی
گردشگری عشایری، قومی، قبیله ای
گردشگری در طبیعت
گردشگری ساحلی و دریایی
گردشگری کوهستانی
گردشگری هوا- فضا
گردشگری زیست محیطی

۴-۲- گونه های گردشگری از نظر موضوع

گردشگری دریایی
گردشگری برف
گردشگری فرهنگی و هنری (گردشگری میراث)
گردشگری اجتماعی
گردشگری علمی – آموزشی
گردشگری درمانی
گردشگری در طبیعت
اکوتوریسم
گردشگری ورزشی
گردشگری و چشم اندازهای کشاورزی و عشایری
گردشگری شکار و صید
گردشگری تجاری
گردشگری سیاسی
گردشگری آثار جنگ
گردشگری زیارت اهل قبور
گردشگری از گتوها
گردشگری فضاهای صنعتی – معدنی
گردشگری تبهکاری
گردشگری مجازی

۵- انواع گردشگری از دیدگاه کلی
فرهنگی

طبیعت گرای

ماجراجویانه
گردشگری ماجراجویی ، گردشگری است که دارای ریسک های مختلفی است. این به طور معمول نیاز به مهارت های تخصصی یا فعالیت بدنی دارد. به گفته انجمن تجارت مسافرتی ماجراجویی ، سفرهای ماجراجویی شامل فعالیت هایی شامل فعالیت بدنی ، مبادله فرهنگی و ارتباط با طبیعت است. برخی از نمونه های فعالیت های گردشگری ماجراجویی شامل صخره نوردی ، چتربازی ، قایق سواری آب سفید ، کوه نوردی ، زیپ لاین و پاراگلایدر است
گردشگری هنری

گردشگری هنری در پی شناخت هنرهای ملل دیگروآگاهی از آنان است. ایرانیان از هزاران سال پیش در زمینه انواع هنرها مانند سفالگری ،معرق کاری، کاشیکاری، قالیبافی، نمدمالی، نقاشی، خوشنویسی، مینیاتوروغیره دارای ابداعات وآثار با ارزشی بوده اند که خوشبختانه بسیاری از آنها باقی مانده اند و از جاذبه های ایران برای گردشگران هستند

گردشگری کشاورزی
گردشگری کشاورزی ، که به عنوان گردشگری کشاورزی ، آرگوتوریسم یا گردشگری مزرعه نیز شناخته می شود ، زیرمجموعه ای از صنعت گردشگری روستایی است. این مرکز بر عملیات کشاورزی متمرکز است و شامل فعالیتهای گردشگری مستقر در مزارع یا اطراف آن می شود. این شامل فعالیت هایی مانند تورهای گلاب گیری ،تورهای میوه چینی ، اسب سواری ، تیراندازی پرندگان خاک رس ، نوازش حیوانات و نمایشگاه های تاریخی کشاورزی است.

گردشگری عام المنفعه
گردشگری عام المنفعه ، که به آن گردشگری خیریه نیز گفته می شود ، نوعی از سفر است که حول محور فعالیت های خیریه است. برای مثال می تواند با پیوستن به یک برنامه گردشگری داوطلبانه به طور مستقیم به نیازمندان کمک کند. همچنین می تواند شامل رزرو تورها و سفرها یا ارائه کمک های مالی از طریق سازمان ها و اپراتورهای گردشگری باشد که گردشگری خیریه را ترویج می کنند

گردشگری جایگزین
گردشگری جایگزین به عنوان چتری برای تعدادی از انواع گردشگری گوشه ای است. به عنوان نقطه مقابل گردشگری انبوه در نظر گرفته می شود. این به طور معمول شامل سفرهایی می شود که شخصی و معتبر تلقی می شوند و تعامل با محیط ، مردم و جوامع محلی را تشویق می کند. بسیاری از انواع گردشگری به عنوان "جایگزین" طبقه بندی می شوند ، مانند: گردشگری داوطلبانه ، گردشگری پایدار ، گردشگری اجتماعی و گردشگری پزشکی.

گردشگری اجدادی
گردشگری اجدادی ، که به عنوان گردشگری شجره نامه یا گردشگری ریشه ای نیز شناخته می شود ، گردشگری است که شامل سفر به مقاصدی است که گردشگران از طریق اجداد به آنها متصل می شوند. به موازات ظهور تعدادی از سازمانها با هدف ردیابی شجره نامه افراد ، این شکل گردشگری در سالهای اخیر رشد کرده است. مقاصدی مانند اسکاتلند ، ایالات متحده و کانادا با توجه به میزان مهاجرت قبلی در این کشورها مقاصد گردشگری اجدادی محبوب هستند.

گردشگری حیوانات
گردشگری حیوانات یا گردشگری حیات وحش ، گردشگری است که حول محور مشاهده و تعامل با حیوانات است. این شامل تماشای حیوانات در زیستگاه طبیعی آنها ، مانند تماشای پرندگان یا رفتن به سافاری می شود. بحث برانگیزتر ، این حیوانات شامل حیواناتی است که در محوطه هایی مانند باغ وحش یا مزارع پرورش حیوانات نگهداری می شوند. بسیاری از انواع گردشگری حیوانات مانند شنا با دلفین ها یا فیل سواری در سال های اخیر به دلیل افزایش آگاهی در مورد این مسائل مورد انتقاد شدید قرار گرفته است..

گردشگری معلولان
گردشگری ویژه معلولان این است که امکانات صنعت را برای همه افراد جامعه مخصوصا افراد توانمند و معلول را در دسترس 
قرار دهد .
. سازمان جهانی گردشگری ملل متحد همواره تللاش می کند که گردشگری را برای همه افراد بدون در نظر گزفتن محدویت جسمی یا محدویت سنی فراهم کند .
برای مشاهده لیست کامل انواع گردشگری به پرتال گردشگری مراجعه نمایید